NAV چیست ؟ ارزش خالص دارایی در بورس و نحوه محاسبه آن

هدف اصلی افراد از فعالیت در بازار سرمایه ایران ، سود در سرمایه‌گذاری و افزایش سرمایه است. برای رسیدن به این هدف، سرمایه‌گذاران از روش‌ها و مفاهیم کلیدی مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از این موارد، که کمک زیادی به معامله‌گران بورس در افزایش سرمایه آن‌ها می‌کند؛ NAV است. NAV مخفف کلمات انگلیسی Net Asset Value، به معنی ارزش خالص دارایی ها است. پس در جواب سوال NAV چیست ، ما می‌توانیم صرفا ترجمه کلمات آن را توضیح دهیم. با وجود مفهوم ساده‌ای که NAV دارد؛ اهمیت و کاربرد آن بسیار گسترده است. سرمایه‌گذاران بازار بورس، چه افراد حقیقی تازه وارد و چه حقوقی‌های باتجربه، از آن بهره زیادی می‌برند. در ادامه این مطلب، ما قصد داریم با بررسی کامل NAV، اطلاعات بورسی خود را زیاد کنیم و سودآوری بیشتری را تجربه کنیم. پس با مثبت ۵ همراه باشید و این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

NAV چیست ؟

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم؛ NAV همان ارزش خالص دارایی ها است. از لحاظ تئوری، هر واحد تجاری یا محصول مالی که با مفاهیم حسابداری بدهی‌ها و دارایی‌ها سر و کار دارد؛ می‌تواند دارای NAV باشد. دارایی خالص یک شرکت یا واحد تجاری، به صورت تفاوت بین دارایی و بدهی آن واحد تعریف می‌شود. همچنین دارایی خالص، با عنوان ارزش خالص یا سرمایه شرکت نیز خطاب می‌شود. NAV با تقسیم اختلاف میان دارایی‌ها و بدهی‌ها بر تعداد سهام سرمایه‌گذاران، بدست می‌آید. این بدهی‌ها، عموما شامل بدهی به ارکان صندوق و بدهی کارگزاری‌ها حاصل از خرید سهام آن‌ها می‌شود. بیشترین کاربرد این مفهوم، هنگام ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری صندوق‌هاست. ارزش خالص دارایی صندوق را برای واحد هر سهم صندوق تعریف می‌کنند. این امر، تحلیل ارزش و معامله کردن آن صندوق را راحت‌تر می‌کند. معمولا، ارزش دفتری یک واحد تجاری به NAV نزدیک یا برابر با آن است.

خوب است بدانید که شرکت‌هایی که رشد بالایی برای آن‌ها پیش‌بینی شده است؛ به شکل سنتی، ارزش بیشتری از NAV خود دارند. کاربرد اصلی NAV، پیدا کردن سرمایه‌گذاری‌های زیر قیمت یا بالاتر از قیمت در مقایسه با ارزش بازار است. همچنین در چندین نسبت مالی مختلف، از ارزش شرکت یا مضارب NAV، برای تجزیه و تحلیل خود بهره می‌برند. در ضمن، ارزش خالص دارایی‌ها هر صندوق، بر اساس قیمت پایانی دارایی‌های آن در پایان هر روز محاسبه می‌شود. این رقم از طریق سایت مربوط به آن صندوق اعلام می‌شود. همچنین لیست nav شرکت های بورسی را می‌توانید از طریق سایت tsetmc (سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران) نیز مشاهده کنید.

نحوه محاسبه nav

پس از پاسخ‌دهی به سوال NAV چیست ، بهتر است با فرمول محاسبه ارزش ذاتی سهام نیز آشنا شوید. تسلط به نحوه محاسبه ارزش خالص دارایی ها ، به درک بهتر نکات مربوط به آن، کمک می‌کند. همانطور که در بخش قبلی نیز اشاره شد؛ برای یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، فرمول NAV به صورت زیر است:

تعداد کل سهام منتشر شده / (بدهی‌ها – دارایی‌ها) = NAV

اجازه دهید برای آشنایی و درک بهتر این فرمول، آن را با یک مثال بررسی کنیم. تصور کنید کل ارزش سرمایه‌گذاری‌های اوراق بهادار مختلف یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، ۱۰۰ میلیارد ریال است. این عدد در پایان روز، بر اساس قیمت‌های بسته شدن، برای هر دارایی، جداگانه محاسبه می‌شود. همچنین این صندوق، ۷ میلیارد ریال اوراق بهادار با قابلیت نقدشوندگی بالا و وجه نقد دارد. کل مطالبات آن نیز، ۴ میلیارد ریال است. بدهی‌های صندوق نیز شامل، ۲ میلیارد ریال بدهی بلندمدت و ۱۳ میلیارد ریال بدهی کوتاه‌مدت است. درآمد تحقق‌یافته روز ۷۵ میلیون ریال و هزینه‌های تحقق‌یافته روز آن نیز، ۱۰ میلیون ریال است. تعداد سهام منتشر شده این صندوق نیز، ۵ میلیون سهم است. با درنظر گرفتن این اطلاعات، به محاسبه NAV می‌پردازیم:

مجموع دارایی‌ها به صورت زیر است:

۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ + ۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ + ۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ + ۷۵.۰۰۰.۰۰۰ = ۱۱۱.۰۷۵.۰۰۰.۰۰۰

مجموع بدهی‌ها به صورت زیر است:

۱۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ + ۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ + ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ = ۱۵.۰۱۰.۰۰۰.۰۰۰

محاسبه ‌‌NAV به صورت زیر است:

۱۱۱.۰۷۵.۰۰۰.۰۰۰ – ۱۵.۰۱۰.۰۰۰.۰۰۰۵.۰۰۰.۰۰۰=۱۹.۲۱۳

nav صدور و nav ابطال چیست ؟

  • nav ابطال چیست؟: این سوال پس از سوال NAV چیست ، جزو متداول‌ترین سوال‌های فعالان بازار سرمایه است. پس بهتر است با پاسخ این سوال نیز آشنا شوید. به مبلغی که دارنده واحد صندوق در ازای فروش کسب می‌کند؛ NAV ابطال گفته می‌شود. NAV ابطال، به دلیل کسر شدن کارمزد معامله، از NAV هر واحد کمتر خواهد بود. NAV ابطال، در روز بعد از ثبت درخواست فروش، بر حسب ارزش خالص دارایی ها حساب می‌شود.
  • nav صدور چیست؟: به هزینه‌ای که سرمایه‌گذاران بازار سرمایه، برای خرید واحدهای صندوق پرداخت می‌کنند؛ nav صدور گفته می‌شود. در این مبلغ، کارمزد معامله نیز محاسبه می‌شود. بنابراین، برخلاف nav ابطال، NAV صدور مقداری بیشتر از NAV هر واحد خواهد بود. NAV صدور، در روز بعد از ثبت درخواست خرید، بر حسب ارزش خالص دارایی ها حساب می‌شود.

با خواندن این مطلب، شما پاسخ سوال NAV چیست را دریافتید. همچنین با نحوه محاسبه ارزش خالص دارایی ها و اصطلاحات مربوط به nav آشنا شدید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با مطالعه مقالات دیگر سایت تخصصی بازار سرمایه مثبت ۵، به دانش بورسی خود بیفزایید. فراموش نکنید که در دنیای بازار سرمایه ایران ، معلومات و تجربه بیشتر مساوی با سودآوری بیشتر است! شما چه اطلاعات دیگری از nav در اختیار دارید؟ آیا تا به حال با استفاده از سایت fipiran (مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران) به بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرداخته‌اید؟ لطفا سوالات خود را از ما بپرسید و نظراتتان را برای ما کامنت کنید.

دوره‌های آموزشیمشاهده آرشیو

1 دیدگاه

  • نوشین نورایی پاسخ

    سلام

    ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹ در ۵:۱۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *