ارزش ذاتی سهام چیست؟

ارزش ذاتی سهام یا NAV یکی از پارامترهایی است که می‌تواند در خرید و فروش سهام راهنمای شما باشد. در واقع زمانی که قیمت روز سهام کمتر از ارزش ذاتی آن باشد می‌توان نسبت به خرید سهم اقدام کرد. در این مقاله قصد داریم با NAV یا همان Net Asset Value آشنا شویم. علاوه بر این با فرمول ارزش ذاتی سهم عادی ، نحوه محاسبه و علت استفاده از آن در انواع تحلیل‌ها را بررسی خواهیم کرد. اگرچه ارزش ذاتی سهام برای هر شرکتی قابل محاسبه است اما این پارامتر بیشتر برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که محاسبه NAV شرکت‌های تولیدی متکی به تجدید نظر در اطلاعات ارزش دارایی‌های شرکت است که باید با نظر کارشناس دادگستری انجام شود. با این حال ممکن است تحلیل‌هایی نظیر ارزش ذاتی سهام فولاد یا ارزش ذاتی سهام خساپا یا چیزهایی از این دست را دیده باشید که همگی وابسته به اطلاعات و مفروضات زیادی است و پیچیدگی بالایی دارد. البته خوب است بدانید محاسبه ارزش ذاتی سهم شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز به همین راحتی نیست و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، چرا که بیشتر این شرکت‌ها سبد غیر بورسی نیز دارند و به جز دارایی‌های موجود در سبد سرمایه‌گذاری دارایی‌هایی همچون زمین و ساختمان هم دارند که در ارزش خالص دارایی‌ها در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین بهتر است که در تحلیل‌های خود NAV نسبی شرکت‌ها را مد نظر قرار دهید.

نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهام 

ارزش ذاتی سهام یا همان NAV در اصل از تفاضل ارزش روز دارایی‌ها و ارزش روز بدهی‌های شرکت تقسیم بر تعداد سهام شرکت به دست می‌آید. در واقع سهام‌دار با دانستن آن می‌تواند بفهمد که قیمت سهامی که در اختیار دارد چه قدر با ارزش واقعی آن فاصله دارد. 

همانطور که می‌دانید جمع کل دارایی‌های یک شرکت برابر است با مجموع کل بدهی‌ها بعلاوه مجموع حقوق صاحبان سهام، بنابراین برای به دست آوردن خالص ارزش دارایی‌ها باید ابتدا ارزش روز حقوق صاحبان سهام را به دست آوریم. همانطور که گفتیم بر اساس معادله اصلی حسابداری کل دارایی‌های شرکت یا متعلق به سهامداران است یا طلبکاران. ریز جزییات این موارد در ترازنامه هر شرکت آمده است. ترازنامه بر اساس اصول حسابداری تهیه می‌شود و یکی از اصول آن اصل بهای تمام شده تاریخی است. یعنی شرکت‌ها موظفند تا ارزش دارایی‌های خود را به قیمت زمان خرید ثبت کنند. به عنوان مثال اگر شرکتی زمینی را ۲۰ سال پیش به قیمت ۱۰۰ میلیون ریال خریده است، ارزش آن زمین در دفاتر حسابداری نیز همین مقدار به ثبت رسیده است. بدیهی است که ارزش این زمین در طول زمان افزایش پیدا می‌کند اما به روزرسانی اطلاعات ارزش دارایی‌ها باید با نظر کارشناس دادگستری صورت گیرد به همین دلیل معمولا این به روزرسانی‌ها انجام نمی‌شود مگر در مواقع خاصی مثل افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها که در این صورت شرکت‌ها موظف به انجام این کار خواهند بود. با این تفاصیل دسترسی به ارزش ذاتی سهم برای شرکت‌های تولیدی عملا غیرممکن است. خوب است بدانید ارزش‌گذاری در این شرکت‌ها با ضریب P/E و برآورد سود خالص امکان‌پذیر است.

این مساله اما در شرکت‌های سرمایه گذاری متفاوت است. در شرکت‌های سرمایه گذاری دارایی‌های شرکت به دو دسته جاری و غیرجاری تقسیم می‌شود. روشن است که در یک شرکت سرمایه‌گذاری بیشتر دارایی‌ها مربوط به سرمایه‌گذاری‌های شرکت است. از این رو با استفاده از برآورد ارزش شرکت یا تابلوی معاملات می‌توان میزان سرمایه‌گذاری‌های شرکت را به دست آورد و از آن به عنوان ابزاری برای محاسبه ارزش ذاتی شرکت استفاده کرد. همان‌طور که پیش از این توضیح دادیم پس از محاسبه ارزش ذاتی سهام به راحتی می‌توان ارزش روز حقوق صاحبان سهام در شرکت‌های سرمایه گذاری را تخمین زد.

NAV صدور و NAV ابطال

برای تکمیل بحث بهتر است با دو اصطلاح صدور یا ابطال NAV نیز آشنا شوید. به خرید واحد صندوق اصطلاحا صدور گفته می‌شود و به مبلغی که سرمایه گذار بابت خرید واحد می‌پردازد NAV صدور گفته می‌شود. NAV صدور همان NAV هر واحد صندوق است که همراه با کارمزد از خریدار جدید گرفته می‌شود. در مقابل به فروش واحدهای صندوق نیز ابطال گفته می‌شود. قیمت ابطال واحد صندوق نیز NAV ابطال نامیده می‌شود. NAV ابطال همان مجموع دارایی خالص هر واحد از صندوق است منهای کارمزد ابطال. جالب است بدانید که NAV صدور و ابطال در یک روز با هم برابر نیستند. 

نکات محاسبه ارزش ذاتی سهم

تا اینجا با فرمول محاسبه ارزش ذاتی و نحوه و ضرورت محاسبه آن برای شرکت‌های سرمایه گذاری آشنا شدیم اما باید بدانید برای محاسبه خالص ارزش دارایی‌های هر سهم در یک شرکت سرمایه‌گذاری باید علاوه بر اینکه ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام را لحاظ می‌کنید از تاثیرات سود تقسیمی دریافتی و سود یا زیان ناشی از فروش سهم، ارزش افزوده مالکیت سهام بورسی و غیربورسی و ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها غافل نشوید.

اگرچه چندین نرم افزار محاسبه ارزش ذاتی سهام و یا محاسبه‌گرهای آنلاین برای محاسبه NAV وجود دارد اما برای مشاهده ارزش خالص دارایی‌هایی هر صندوق می‌توانید به سایت صندوق مراجعه کنید. همچنین اگر به دنبال سایت محاسبه ارزش ذاتی سهام هستید باید بدانید که می‌توانید جدول ارزش ذاتی سهام هر صندوق را در سایت مدیریت فناوری بورس تهران ببینید. برای این کار باید از بخش صندوق‌ها گزینه تاریخچه NAV را انتخاب کنید و در صفحه دریافت اکسل NAV صندوق‌ها، با وارد کردن نام صندوق و بازه تاریخی مورد نظر فایل اکسل مربوطه را دریافت کنید.

دوره‌های آموزشیمشاهده آرشیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *