گزارش فعالیت هیئت مدیره چیست؟

شفافیت و وضوح فعالیت‌های واحدهای تجاری در بورس، سبب شده سرمایه‌گذاران بازار بورس، با اطمینان‌خاطر بیشتری در این بازار فعالیت کنند. قوانین زیادی برای این امر، در سازمان بورس اوراق بهادار تهران تصویب شده‌اند؛ که به معامله‌گران بازار اجازه رصد کردن فعالیت‌های شرکت‌های بورسی را می‌دهند. یکی از روش‌های بررسی فعالیت‌های شرکت‌های بورسی، گزارش فعالیت هیئت مدیره است. طبق قوانین سازمان بورس، شرکت‌ها بورسی موظف هستند که در پایان هر سال مالی، یعنی هر دوره ۱۲ ماهه، گزارش‌های متعدد و مختلفی را به سایت سامانه جامع اطلاعات ناشران بورسی، یعنی سایت کدال ، ارائه دهند. گزارش هیئت مدیره، یکی از این گزارش‌هاست؛ که پایان هر سال مالی و قبل از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه منتشر می‌شود. درک و بهره‌برداری از این گزارش، شما را در معاملات‌تان یاری می‌کند. در این مطلب، با ما همراه باشید تا به طور کامل با این مفهوم و نکات مربوط به آن آشنا شویم.

گزارش فعالیت هیئت مدیره چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، گزارش فعالیت هیئت مدیره ، گزارشی است که هم‌زمان با انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده ۱۲ ماهه، یعنی در پایان سال مالی منتشر می‌شود. این گزارش، در سایت کدال (Codal) قابل دسترسی است. موارد مهمی در این گزارش ذکر شده است که جایگاه آن را برای معامله‌گران بازار سرمایه بالا بااهمیت کرده است. مهم‌ترین بخش‌های این گزارش شامل موارد زیر می‌شود:

 • گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی.
 • گزارش وضع عمومی و فعالیت‌های شرکت.
 • معرفی استراتژی شرکت.
 • مرور کلی وضعیت و تغییرات صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند، در سال مالی گزارش.
 • مرور کلی جایگاه و وضعیت شرکت در صنعتی که در آن رقابت می‌کند، در سال مالی گزارش.
 • بررسی چشم‌انداز وضعیت شرکت و برنامه‌های آن برای سال مالی آینده.
 • مرور کلی بر کیفیت عملکرد شرکت، دستاوردهای چشم‌گیر و میزان محقق شدن اهداف تعیین شده در سال مالی گزارش.
 • معرفی ریسک‌های عمده و اصلی شرکت.
 • صورت‌های مالی که شامل موارد زیر می‌شوند:
  • ترازنامه
  • صورت سود و زیان
  • صورت جریان وجوه نقد
  • یادداشت‌های توضیحی
این اطلاعات، به ما کمک می‌کنند که اطلاعات مفیدی را از وضعیت شرکت، صنعت فعالیت شرکت و تاریخچه آن بدست بیاوریم. همچنین با این اطلاعات، می‌توان آینده و چشم‌انداز شرکت را به صورت بهتر پیش‌بینی کرد و به طور کلی با نماد مورد نظر آشنا شد. لازم به ذکر است که مجمع عمومی فوق العاده و عادی و تصمیمات آن‌ها نیز، از مواردی است که می‌تواند بر گزارش نهایی هیئت مدیره تاثیر بگذارد. در ادامه، مطالعه صورت‌های مالی را با جزییات بیشتری بررسی می‌کنیم.

مطالعه و تفسیر صورت‌های مالی شرکت در گزارش فعالیت هیئت مدیره

غالبا در گزارش فعالیت هیئت مدیره ، صورت‌های مالی شرکت که شامل صورت ترازنامه، صورت جریان وجوه نقد و صورت سود و زیان می‌شود؛ منتشر شده است. تشریح هر کدام از این موارد، به صورت زیر است:

 • ترازنامه: اطلاعاتی از دارایی‌ها و بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام در انتهای سال مالی است.
 • صورت سود و زیان: عملکرد درآمد یا هزینه شرکت را در طی یک دوره ۱۲ ماهه را نشان می‌دهد.
 • صورت جریان وجوه نقد: در این بخش، شما بررسی می‌کنید که در انتهای سال مالی، شرکت در مجموع شاهد ورودی وجه نقد بوده است یا با کاهش وجه نقد مواجه شده است.

برای انجام یک نتیجه‌گیری اولیه و بررسی کلی، شرکت‌ها صورت‌های مالی مقایسه‌ای را در گزارش هیئت مدیره خود منتشر می‌کنند. در این بخش، تمام صورت‌های مالی شرکت به صورت مقایسه‌ای بین سال مالی جاری و گذشته و درصد تغییرات آن‌ها، گزارش شده است. همچنین، برای تحلیل‌های دقیق‌تر، شرکت‌ها عموما نسبت‌های مالی رایج را برای سال مالی جاری حساب می‌کنند و در گزارش خود قرار می‌دهند. روند فروش و بهای تمام شده محقق شده در طول ۵ سال اخیر، آمار مقداری تولید و فروش نیز از دیگر مواردی است؛ که بسیاری از شرکت‌ها، برای آگاه‌سازی سرمایه‌گذاران و به عنوان ابزار کمکی تحلیل‌های آن‌ها، در اختیارشان قرار می‌دهند.

۳ نکته مهم در تفسیر صورت‌های مالی!

بهتر است برای بالا رفتن دقت در تحلیل‌های خود، از این نکات بهره ببرید:

 1. سه بخش اصلی شرکت برای ارزیابی وضعیت بنیادی آن، تولید، فروش و بهای تمام شده هستند. با این حال، در برخی از شرکت‌ها، اطلاعات لازم برای ارزیابی فعالیت شرکت را در بخش یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی قرار نداده‌اند. خوشبختانه، بخشی از این اطلاعات از طریق مطالعه اطلاعات منتشر شده در گزارش هیئت مدیره تامین می‌شود.
 2. شناخت روند فعالیت یک شرکت، برای تفسیر دقیق‌تر آن شرکت، امری مهم و حیاتی است. روند تولید، فروش و توزیع شرکت بخش مهمی از شرکت است که باید بررسی شود. برای این امر، شما می‌توانید گزارش فعالیت هیئت مدیره را بررسی کنید یا به سایت شرکت مراجعه کنید.
 3. نسبت‌های مالی شرکت‌ها، انواع گوناگونی دارند که مهم‌ترین آن‌ها شامل نسبت‌های سودآوری (مانند بازده دارایی، بازده حقوق صاحبان سهام، حاشیه سود خالص و حاشیه سود ناخالص و …)، نسبت‌های نقدینگی (مانند نسبت جاری و آنی)، نسبت‌های اهرمی (که نسبت بدهی، مهم‌ترین آن است) و نسبت‌های فعالیت (گردش موجودی کالا در طی سال و یا نمایی کلی از قدرت رسیدن مطالبات به ما می‌دهند) می‌شوند. این نسبت‌ها اهمیت زیادی برای سرمایه‌گذاران دارند؛ چراکه چشم‌اندازی کلی نسبت به وضع عمومی شرکت را از جنبه‌های مختلف به آن‌ها می‌دهند. حتی اگر شرایط برای شرکت وخیم بود؛ می‌توان از این اطلاعات برای بررسی و ارزیابی احتمال ورشکستگی شرکت، استفاده کرد.

کدال در بورس چیست ؟

کدال، یکی از مهم‌ترین سایت‌های دنیای بازار سرمایه برای تحلیل‌گران و معامله‌گران بورس است. در کدال، یا همان سایت اطلاع‌رسانی ناشران کدال، شما می‌توانید به گزارش فعالیت هیئت مدیره تمامی شرکت‌ها و نمادهای فعال در بازار بورس و فرابورس تهران دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال برای دسترسی به اطلاعات نماد شبصیر (تولیدات پتروشیمی قائد بصیر)، کافی است نام نماد را در سایت کدال جست‌وجو کنید یا در گوگل کدال شبصیر را وارد کنید. اطلاعات این سایت، برای تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال تحلیلگران بازار سرمایه از اهمیت زیادی برخوردار است. پس پیشنهاد می‌کنیم از استفاده از آن غافل نشوید!

شما با خواندن این مطلب، درک و نحوه بهره‌برداری از گزارش فعالیت هیئت مدیره را آموختید. این مطالب، به همراه دیگر مطالب آموزشی سایت مثبت ۵، اهمیت و کاربرد زیادی در معاملات شما دارند. پس پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان، اطلاعات مفید این سایت را از دست ندهید. آیا شما تا به حال گزارش هیئت مدیره را بررسی کرده‌اید؟ فراموش نکنید که نظرات و تجربیات خود را در بخش کامنت‌ها، با ما به‌اشتراک بگذارید.

دوره‌های آموزشیمشاهده آرشیو

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *