نوسان گیری در بورس به چه معناست؟

بورس از جذاب‌ترین بازارهای سرمایه است که برای فعالیت در آن باید اصطلاحات زیادی را آموخت. نوسان گیری یکی از این اصطلاحات است که از سهام‌دارای زیادی شنیده می‌شود. افراد در بورس برای رسیدن سودی بالا استراتژی‌های مختلفی را به کار می‌برند. نوسان‌گیری یکی از شیوه‌های برخی از سهام‌داران برای کسب نتیجه ایده‌آل به‌شمار می‌رود. این روش را می‌توان در بازه کوتاه یا بلندمدت به کار برد. انتخاب هر بازه زمانی به استراتژی مختلفی می‌انجامد. نوسان گیری در بورس حالت‌های مختلفی دارد که اطلاعات مالی، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال از ابزارهای آن هستند. نوسان گیری را می‌توان دریافت اعتبار از طریق سفته دانست. استفاده از سفته ریسک بالایی دارد اما این در شرایطی است که افراد از رسیدن به سود بالا اطمینان دارند. در این روش افراد در کف خرید و در قیمت سقف سهم خود را می‌فروشند. برای اجرای نوسان گیری صحیح باید آموز‌ش‌های لازم را دریافت کرد.

نوسان گیری در بورس چیست؟

این اصطلاح درواقع یک استراتژی معاملاتی است که از تغییرات قیمت‌ها به سود دست می‌یابد. کسب سود در این روش ریسک بالایی دارد اما به دلیل هیجانات زیاد و رسیدن سریع به سود نظر بسیاری از سهام‌داران را به خود جلب می‌کند. باتوجه به اینکه در بازار بورس تغییرات قیمت به صورت پیاپی انجام می‌شود، افراد بازه مشخصی برای نوسان گیری تعیین می‌کنند. برای داشتن یک نوسان گیری صحیح باید سهام مناسبی را انتخاب کرد و در زمان درستی به خرید و فروش پرداخت. در صورتی که فردی خود توانایی نوسان گیری ندارد می‌تواند از رفتار معامله‌گران، پیش‌بینی تحلیل‌گران و حجم خرید و فروش کمک بگیرد.

انواع شیوه‌های نوسان گیری در بورس

نوسانگیری براساس اطلاعات مالی

برخی افراد در یک بازه زمانی بلندمدت با در دست داشتن اطلاعات مالی به نوسان گیری می‌پردازند. در این روش می‌توان با روند صعودی سهمی را خرید و در روند نزولی به فروش آن پرداخت.

نوسانگیری با استفاده از تحلیل تکنیکال

در این روش بازه کوتاه مدت در نظر گرفته می‌شود. سهام‌داران در زمانی کم سهمی را خریداری می‌کنند و با دریافت رشدی چند درصدی به فروش آن می‌پردازند. گاهی نوسان گیری روزانه در بورس ایران سرمایه زیادی به برخی افراد می‌رساند. دانش و تجربه مهم‌ترین عامل در تعیین سرمایه‌گذاری صحیح هستند. این به دلیل مهارت در تابلوخوانی و تعیین ورود و خروج سهم بیان می‌شود. سهام‌داران معمولا به دنبال خرید و نگهداری سهم خود هستند و آن را به سرعت معامله نمی‌کنند. سهام کوچک بهترین گزینه برای نوسان گیری است. سهم‌های بزرگ ریسک را بالا می‌برند. همچنین هنگام خرید و فروش مالیاتی به فرد تعلق می‌گیرد که در سهم کوچک این مقدار کم‌تر است. سهام‌داران با تجربه سرمایه زیادی را وارد می‌کنند و با تحلیل تکنیکی درست در کمترین زمان نوسان گیری کرده و سود بالایی را دریافت می‌کنند. نوسان گیری در روند خنثی سود بالایی را شامل می‌شود زیرا در کف قیمت سهم خریداری می‌شود و در قیمت سقف به فروش می‌رسد.

نوسانگیری با توجه به جو حاکم در بازار

بعضی اشخاص تنها با توجه به خبرهای یک سهم دست به خرید آن می‌زنند. در برخی از روزها افراد براساس گفته تحلیل‌گران مورداعتماد به سمت یک سهم هجوم می‌آورند. در این روش خرید دسته جمعی انجام می‌شود که بالا بودن تعداد سهام به دستیابی به سودی مشخص شده کمک می‌کند. فردی که سوار بر نوسانات می‌شود صف خرید و فروش را به صورت لحظه‌ای رویت می‌کند نوسان گیری در بورس را براساس تصمیمات لحظه‌ای صورت می‌دهد. بهتر است توجه داشت گاهی افزایش سهم حالت حباب دارد زیرا برخی سهمی را می‌خرند و افراد دیگر بر موج سوار شده و با این گروه همسو می‌شوند. با خروج دسته اول به یکباره قیمت سهم کاهش پیدا می‌کند و دسته دوم تنها در صورت امکان استفاده از نوسانات می‌توانند به سود دست یابند.

نوسانگیری با استفاده از رانت و سرمایه

برخی افراد با استفاده از آشناهای خود به سوددهی یک سهم زودتر از سایرین آگاه می‌شوند. همچنین وجود منابع مالی فراروان به خرید سهمی بیشتر یا تعدد خرید سهم در شرکت‌ها مختلف کمک می‌کند که ممکن است هرکدام از این شرکت‌ها در روزی مشخص، سودی شگفت‌انگیز ارائه کنند.

نوسان گیری در بورس بلندمدت یا کوتاه مدت؟

بسیاری از افراد موفق در جهان همچون وارن بافت سرمایه‌گذاری در بلندمدت انجام می‌دهند. بزرگان بورس نوسان گیری کوتاه مدت را صحیح نمی‌دانند و همیشه تاکید دارند که افراد سرمایه‌گذاری بلندمدت را انتخاب کنند. با این حال انتخاب سبد و سهام صحیح نقش بیشتری نسبت به زمان دارد. گاهی یک سهم در کوتاه مدت سودی دوچندان حاصل خواهد کرد. به طور کلی نوسان گیری نیاز به تجربه و رصد صحیح دارد. برخی از سهام‌داران پس از ورود به بازار با فریب سودهای کوتاه مدت نوسان گیری می‌کنند که نتیجه مطلوبی در بر ندارد. افراد برای نوسان گیری فرصت زیادی ندارند و باید در لحظه تصمیمی را اتخاذ کنند پس نداشتن دانش،، احتمال از دست دادن سرمایه را بالا می‌برد. همچنین برای نوسان گیری صحیح باید بازار را از زمان شروع یعنی ۹ صبح تا پایان روز رصد کرد.

بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری

اندیکاتور سایک

برای جلوگیری از رسم خطوط اشتباهی نزولی یا صعودی از اندیکاتور اتوماتیکی استفاده می‌شود که درصد خطای پایینی دارد. این اندیکاتور مانند یک سیگنال عمل می‌کند و نوسانات را به صورت الگوهی شمعی به نمایش می‌گذارد. در این اندیکاتور مانند نوار قلب خطوط اوج و فرود به خوبی قابل ملاحظه است. قرارگرفتن این اندیکاتور در قسمت بالای ۸۰ یا زیر ۲۰ به معنی اشباع بازار است. دو رنگ قرمز و سبز در این اندیکاتور صعودی و نزولی بودن را نشان می‌دهند. سبز نشانه قیمت صعودی است و قرمز قیمت نزولی را نشن می‌دهد.

فیلترهای نوسان گیری در بورس

فیلتر صف خرید


true==function()
{
if((qd1)>0&&(pd1)==(tmax))
{
return true;
}
else
{
return false;
}

با تسلط بر تابلوخوانی صف خرید به خوبی قابل رویت است که با نمادهای خاصی مشخص می‌شود. بهتر است خرید سهم در صف خرید انجام نشود، خرید در روزهای منفی منطقی‌تر به نظر می‌رسد. برای نوسان گیری در بورس و موفقیت در خرید سودده می‌توان با قرارگرفتن سهم در نقطه حمایتی سهم را خریداری کرد در غیر این صورت زمانی که سهم در نقطه مقاومتی قرار دارد لازم است چند روز صبر کرد و در صورت شکسته شدن این مقاومت دست به خرید زد.

فیلتر صف فروش

(po1)==(tmin)&&(qd1)==0&&(qo1)<2000000

طبق این استراتژی در زمانی که سهم در کف حمایتی ایده‌آل قرار دارد باید خرید انجام شود. در این شیوه نباید عجولانه تصمیم گرفت. در صورت کم شدن صف خرید و خروج آن از بازار احساسی می‌توان خرید را انجام داد.

در حال ورود به صف خرید

با قراردادن فیلتر زیر در دیده‌بان، در صف خرید می‌توان انتخابی درست داشت.

(pd1) == (tmax) && (qd1)>=0.2*(bvol) && (qd1)<=(bvol)

فیلتر نمادهای در حال فروش

true==function()
{
if((tvol)>(bvol) && (pmin)== (tmin) && ((pl)-(pc))/(pl)*100>1.5 && (ct).Sell_CountI >= (ct).Buy_CountI && (tno)>5 && (tno)>20)
{
return true;
}
else
{
return false;
}
}()

با استفاده از این فیلتر می‌توان به سرمایه‌گذاری صحیح دست یافت. زمانی که از این فیلترها استفاده می‌شودفرد باید به تابلوخوانی و تحلیل تکنیکال تسلط کافی داشته باشد. این فیلترها تنها مسیر اولیه برای شروعی درست هستند.

نوسان گیری در بورس یکی از استراتژی‌های مهمی است که می‌تواند افراد را در زمانی کوتاه به سود بالایی برساند اما این روش بدون تابلوخوانی کاربرد زیادی ندارد. افراد در این روش بازار را رصد کرده و در نقطه‌ای صحیح دست به خرید می‌زنند. باید توجه داشت گاهی رشد یک بازار به دلیل شایعات صورت می‌گیرد و حبابی است که با خروج اعضای اولیه کاملا از بین می‌رود. شناخت صحیح بازار به خرید صحیح منجر می‌شود. نوسان گیری را باید به افراد متخصص و باتجربه سپرد. خرید سهم در صف خرید نشان از هیجان بازار دارد و منطقی به نظر نمی‌رسد.

دوره‌های آموزشیمشاهده آرشیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *