معرفی سایت کدال ، کدال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بورس یکی از بازارهای جذاب سرمایه است که بررسی سود و زیان و صورت‌های مالی در آن بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب شرکتی مطمئن در این بازار که سود بالایی نصیب افراد کند سایتی به ‌نام کدال راه‌اندازی شده است. این سایت اطلاعات دقیقی از وضعیت فعالیت و شرایط مالی شرکت‌ها ارائه می‌دهد. در کدال دو قشر ثبت‌نام می‌کنند، اول ناشران که مدیران یک مجموعه هستند و اطلاعات مالی شرکت را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا از سرمایه‌گذاری خود مطمئن باشند. دوم حسابرسان که اطلاعات مالی منتشر شده را چک می‌کنند. برای اطمینان از آنچه انتشار یافته می‌توان به قسمت حسابرسی شده مراجعه کرد. البته باید توجه داشت که همه شرکت‌های حاضر در بورس الزاما وارد این سایت نمی‌شوند. به عبارت دیگر در معرفی سایت کدال می‌توان گفت بستری دیجیتالی است که شرکت‌ها اطلاعات خود را در آن ثبت می‌کنند تا شفاف سازی صورت گیرد و حمایتی از حقوق سرمایه‌گذاران باشد.

معرفی سایت کدال

کدال با آدرس codal.ir و به معنی سامانه پایگاه اطلاعات جامع شرکت‌های فهرست شده است. این سامانه الکترونیکی بر اساس بورس سایر کشورها راه‌اندازی شد. در کدال تمام شرکت‌ها می‌توانند اطلاعات خود را وارد کنند اما صحت آن باید مورد بررسی قرار گیرد. فایل‌ها در این سایت به صورت Pdf یا ورد قرار می‌گیرند تا قابل دانلود باشند و بتوان روی حساب‌ها بررسی‌های لازم را انجام داد. البته برخی فقط به قراردادن لینک اکتفا می‌کنند.

این سایت با نشان دادن تعداد بینندگان در بالای صفحه میزان اهمیت کدال را نشان می‌دهد. تقریبا در همه ساعات افراد زیادی روی سایت در حال پیگیری اطلاعیه‌ها هستند.

سایت کدال شامل چه اطلاعاتی است؟

برای رسیدن به این سایت می‌توان یا به صورت مستقیم به codal.ir مراجعه کرد یا از طریق سرچ این عبارت در گوگل به اطلاعات سایت دست یافت. پس از ورود اطلاعاتی از همه شرکت‌ها در آن قرار دارد.

اطلاعات منتشر شده در معرفی سایت کدال به شرح زیر هستند:

داده‌هایی مرتبط با مجامع عمومی شرکت‌ها

اطلاعیه‌های راجع به تقسیم سود نقدی، اطلاعات مربوط به افزایش سرمایه، تغییرات اعضای هیئت مدیره و گزارش فعالیت‌ها در این داده قرار می‌گیرند.

 گزارشات مالی میان دوره ای شرکت‌ها

همه شرکت‌هایی که در بورس و فرابورس حضور دارند باید هر سه ماه یکبار گزارشی از عملیات مالی خود تهیه کنند و به کدال افزایش سرمایه ارائه دهند تا به صورت رایگان در دسترس مردم قرار گیرد و بتوانند از طریق این سایت مشاهده کنند.

گزارشات مالی پایان دوره‌ای منتهی به سال مالی

نرخ فروش، داده های مالی پایان دوره شرکت و صورت سود و زیان و کلیه فعالیت‌های مالی صورت گرفته در شرکت بورس و فرابورسی در این قسمت قرار می‌گیرند.

ارائه EPS یا پیش‌بینی میزان سودآوری در سال

شرکت‌ها علاوه بر ارائه داده‌های دقیق باید پیش بینی از درآمد هر سهم داشته باشند و آن را به‌صورت منظم ارائه کنند.

گزارشات مالی دارای اهمیت

ممکن است EPS‌ در طول زمان تغییراتی داشته باشد از این رو گزارشات مالی مهمی ارائه می‌شود که به آن تعدیل می‌گویند.

آموزش سایت کدال

پس از ورود به این سایت اطلاعات شرکت‌ها به ‌ترتیب حسابرسی نشده تا حسابرسی شده قرار دارد. می‌توان با یک فیلتر اسم شرکت را سرچ کرد یا در قسمت بالایی از طریق جستجوی اطلاعیه‌ها فیلتر متفاوتی را در نظر گرفت. با کلیک روی این قسمت می‌توان نام شرکت، تاریخ ثبت اطلاعیه، وضعبت حسابرسی و پایان سالی مالی شرکت را معین کرد. برای مثال می‌توان درصد سوددهی شرکت فولاد مبارکه را تا پایان سال مالی ۹۸ مشاهده کرد. در ادامه معرفی سایت کدال بیشتر مورد بررسی قرار گرفته است:

  • نماد: برای وارد کردن این مورد لازم نیست که اسم نماد را کامل دانست بلکه با نوشتن کلمه‌ای مانند “مس” شرکت‌های مورد نظر پیشنهاد داده می‌شوند.
  • وضعیت ناشر: در این بخش موقعیتی مانند پذیرفته شده در بورس یا فرابورس، ثبت نشده نزد سازمان و … قرار می‌گیرند.
  • گروه اطلاعیه: مواردی مانند افزایش سرمایه، شفاف سازی، گزارش عملکرد ماهانه و… از این قسمت معین می‌شوند.
  • نوع شرکت: نهاد عمومی، نهاد مالی، کارگزاران، ناشران و همه موارد در این دسته قرار دارند.

هدف راه‌اندازی سامانه کدال

  1. افراد به راحتی بتوانند به اطلاعات شرکت‌ها دست یابند و براساس آن برای سرمایه گذاری تصمیم‌گیری کنند.
  2. تسریع در ارائه و افشای داده‌های ناشران اوراق بهادار
  3. بالارفتن میزان اطلاع رسانی
  4. شفاف سازی هرچه بیشتر اطلاعات
  5. امکان بررسی بهتر بر روش انتشار اطلاعات
  6. هماهنگی بالاتر درون و بیرون سازمانی  

کدال یک سامانه جامع برای دسترسی بهتر سهامداران به اطلاعات مالی شرکت‌ها است. برخی مدیران صورت‌های مالی خود را در این سایت آپلود می‌کنند تا افراد با تحلیل درست به سرمایه گذاری بهتری دست بزنند. معرفی سایت کدال به دنیای بورس به اعتمادسازی بیشتر کمک شایانی کرده است. برای کار با این سامانه نیاز به آموزش خاصی وجود ندارد بلکه با جست و جوی نام شرکت یا قسمتی از آن مانند “فولاد” از “فولاد مبارکه” می‌توان اطلاعات مالی آن را رویت کرد. شفاف سازی و تسریع در افشای داده‌ها از اهداف این سیستم است. البته همه شرکت‌ها مجبور به ثبت‌نام در کدال نیستند. تجربه شما از کار با سایت کدال چطور بوده است؟

دوره‌های آموزشیمشاهده آرشیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *