صورتهای مالی و انواع آن

صورت‌ های مالی در واقع محل ثبت اطلاعات اقتصادی مرتبط با کلیه فعالیت‌های شرکت‌ها است. این صورت‌ها دست کم سالی یک بار تهیه و تنظیم می‌شوند ولی در اکثر مواقع صورت های مالی ۶ ماهه و ۳ ماهه نیز بسته به نیاز تهیه می‌شوند. تهیه و تنظیم صورت‌های مالی بر اساس مجموعه اصول و قواعد پذیرفته شده حسابداری انجام می‌شود. در واقع می‌توان گفت صورتهای مالی کلیه رد و بدل‌های مالی شرکت را در خود جا داده است. یعنی تاثیر هر نوع مبادله مالی و پولی مثل فروش، هزینه، تسهیلات و… در صورت‌های مالی دیده می‌شود. در این نوشته به معرفی انواع و اجزای صورتهای مالی

پرداخته‌ایم. آیا در بررسی وضعیت شرکت‌ها سوالی ذهنتان را درگیر نکرده است؟ مثلا آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید آیا وضع شرکت از نظر مالی خوب است یا خیر؟ به عنوان هزینه کدام یک از گزینه های تامین مالی زیر برای شرکت از همه بیشتر است ؟ میزان بدهی‌ها یا سود ۶ ماهه هر شرکت در مقایسه با دارایی‌های آن چه  قدر است؟ 

اگر قصد داشته باشید به عنوان یک تحلیلگر به بررسی وضعیت شرکت بپردازید ممکن است با سوال‌هایی نظیر این‌ها مواجه شوید. آشنایی با صورت‌ها و نسبت‌های مالی ، نحوه تحلیل ترازنامه یا سایر گزارش‌های مالی به شما کمک می‌کند تا بتوانید خیلی راحت به سوال‌هایی از این دست پاسخ دهید و تحلیل خود در مورد وضع شرکت را در تصمیم‌های مالی خود به کار ببندید.

صورتهای مالی بیانگر چه چیزهایی هستند؟

اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم صورت‌های مالی به ۳ سوال کلیدی که در مورد هر شرکتی مطرح است پاسخ می‌دهند. 

 1. چه دارد؟ 

سمت راست ترازنامه 

 1. از کجا آورده است؟

سمت چپ ترازنامه

 1. چه عملکردی داشته است؟

صورت سود و زیان دوره

در واقع صورتهای مالی به تحلیلگران بنیادی کمک می‌کند تا با تفسیر اعداد و ارقام موجود در صورتها از حال و روز شرکت با خبر شوند. تحلیلگران باید بدانند این اعداد و ارقام چه می‌گویند و در ارتباط با هم چه معنایی پیدا می‌کنند؟ از همه مهم‌تر اینکه این اعداد بیانگر چه مشکلات، کمبودها یا فزونی‌هایی دلالت دارند و در نهایت صورتهای مالی چگونه به تصمیم سازی در مورد هر شرکت منجر می‌شود.

انواع صورتهای مالی اساسی شرکت‌ها

به طور کلی صورتهای مالی اساسی شرکت‌ها را می‌توان به ۴ دسته تقسیم کرد:

 1. ترازنامه یا بیلان 
 2. صورت سود و زیان
 3. صورت جریان وجوه نقد
 4. صورت سود و زیان جامع

صورتهای مالی اساسی در هر تحلیل مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما باید به خاطر داشته باشید این تحلیل‌ها تنها زمانی از اعتبار کافی برخوردار است که در تهیه و تنظیم صورت های مالی از اصول معتبر حسابداری پیروی شده باشد.

این صورت‌ها منبع اصلی تحلیلگران بنیادی به شمار می‌رود. برای دریافت صورتهای مالی شرکت‌هایی که در بازار سرمایه پذیرفته شده‌اند می‌توانید به سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران یا کدال مراجعه کنید.

ترازنامه یا مهم‌ترین صورت مالی شرکت‌ها

ترازنامه در واقع وضعیت اقلام مالی یک شرکت را در زمان مشخص نشان می‌دهد. ترازنامه از ۳ جز تشکیل شده است:

 1. دارایی
  1. دارایی‌های ثابت 
  2. دارایی‌های جاری
 2. بدهی سرمایه
 3. حقوق صاحبان سهام

صورت سود و زیان، آینه عملکرد مدیران

در صورت سود و زیان می‌توان تمامی هزینه‌ها و درآمدهای یک شرکت در طول یک دوره مالی را مشاهده کرد. در واقع می‌توان گفت صورت سود و زیان عملکرد شرکت در قبال تصمیم‌های مالی مدیران و سهامداران را به نمایش می‌گذارد. به خاطر داشته باشید درآمدها و هزینه‌ها تنها زمانی در این صورت مالی منعکس نمی‌شود که طبق استانداردهای حسابداری به طور مستقیم به حساب حقوق صاحبان سرمایه منتقل شود.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان ارائه دهنده تمام درآمدها و هزینه‌های شرکت در طی یک دوره مالی است. صورت سود و زیان شرکت بیانگر عملکرد یک شرکت و در نتیجه تصمیمات مالی مدیران و سهامداران می‌باشد.

با تهیه صورت‌ سود و زیان می‌توان تصمیمات مالی قوی‌تری در برنامه‌های آتی یک شرکت اتخاذ کرد. درآمدها و هزینه‌ها تنها در مواردی‌ در صورت‌ سود و زیان‌ منعکس‌ نمی‌شود که‌ به طور مشخص‌ به موجب‌ استانداردهای‌ حسابداری‌ مستقیماً به حساب‌حقوق‌ صاحبان‌ سرمایه‌ منتقل شود.

از اجزای این صورت مالی می توان به درآمدهای عملیاتی، درآمدهای غیرعملیاتی، بهای تمام شده کالا، هزینه‌های عملیاتی، هزینه‌های مالی و… اشاره کرد.

صورت سود و زیان جامع

صورت سود و زیان جامع که یکی از ۴ صورت مالی اساسی است باید کل درآمدها و هزینه‌های شناسایی شده در یک دوره مالی که قابل ارائه به صاحبان سرمایه است به تفکیک عناصر تشکیل دهنده آن‌ها نشان دهد. در واقع این سند برای اطلاع از همه ابعاد عملکرد مالی یک شرکت در یک دوره تهیه می‌شود. 

در صورت سود و زیان جامع به جز آورده ستانده صاحبان سرمایه، کلیه اقلامی که برای حقوق صاحبان سرمایه در نظر گرفته می‌شود آمده است. این گزارش سود یا زیان خالص دوره، طبق صورت سود، زیان و سایر درآمدها و هزینه‌های شناسایی شده را شامل می‌شود.

صورت جریان وجوه نقد

یکی از مواردی که برای تحلیل‌گران و شرکت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گزارش‌هایی است که شامل جریان نقدینگی در طول زمان هستند. این گزارش‌ها تمامی فعالیت‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و عملکرد آنها در جذب یا خروج نقدینگی را نمایش می‌دهد. با دریافت این گزارش می‌توان فعالیت‌های شرکت را ارزیابی کرد و اطلاعات قابل اطمینانی در مورد وضع مالی شرکت، میزان نقدینگی و وضعیت پرداخت بدهی‌ها به سایر ذینفعان به دست آورد. 

همچنین با استفاده از این گزارش، می‌توان از توانایی شرکت در پرداخت بدهی‌ها و پرداخت سود به صاحبان سهام اطمینان حاصل کرد. علاوه بر این می‌توان نحوه تامین مالی شرکت در برنامه‌های آتی را مورد ارزیابی قرار داد.

اگر فکر می‌:نید همچنان سوالی پیرامون صورتهای مالی دارید، کافیست آن را همینجا و در بخش نظرات از مثبت5 بپرسید. ما به شما پاسخ خواهیم داد.

دوره‌های آموزشیمشاهده آرشیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *