روانشناسی بازار بورس ، آیا شما یک سرمایه‌گذار احساسی هستید؟

اگر به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اید احتمالا با اصطلاح روانشناسی بازار بورس برخورد کرده‌اید. در این مقاله قصد داریم علاوه بر آموزش روانشناسی بورس، به بررسی روانشناسی بازار بورس ایران بپردازیم و با موارد مختلفی که ممکن است در این زمینه به آنها بر بخورید بیشتر آشنا شویم. قبل از هرچیز باید ببینیم روانشناسی بازار بورس چیست و از چه جهت‌هایی اهمیت دارد. همانطور که می‌دانید سرمایه گذاران در بازار بورس انسان‌ها هستند و ربات‌ها برای خرید و فروش سهام تصمیم نمی‌گیرند. از آنجا که انسان هنگام انجام معاملات با احساساتی نظیر ترس، امید، هیجان و… مواجه می‌شود این احساسات می‌تواند به طور مستقیم روی تصمیماتی که هنگام خرید یا فروش سهام می‌گیرد تاثیر بگذارد. بدیهی است که تصمیمات شما می‌تواند منجر به کسب سود فراوان یا ضررهای جبران ناپذیری شود. از این رو باید تا حد امکان از تصمیمات احساسی پرهیز کرد و بر اساس روانشناسی بازار بورس و با شناخت کامل بازارهای مالی اقدام به خرید و فروش سهام کرد. همانطور که می‌دانید آگاهی داشتن از رفتار سرمایه گذاران و شناخت هیجانات بازار از جمله عوامل موفقیت در بازارهای مالی به شمار می‌رود. در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت روانشناسی بازار بورس و شناخت رفتار سرمایه‌گذاران

بازار بورس از مجموعه سرمایه گذارانی تشکیل شده است که روزانه به خرید و فروش سهام در این بازار مشغولند. رفتار این سرمایه گذاران منجر به شکل گیری بازار و به طور کلی رفتار بازار منجر می‌شود. در واقع می‌توان گفت رفتار بازار سرمایه در هر لحظه برآیند رفتار همه سرمایه‌گذاران در بازار است. اگر کمی روی نوسانات یک سهم در بازه‌های مختلف دقیق شده باشید می‌توانید برخی از رفتارهای هیجانی سرمایه‌گذاران را مشاهده و تحلیل کنید. گاهی با انتشار یک خبر صف‌های خرید یا فروش با حجم بالا روی یک سهم ایجاد می‌شود. این یعنی اکثر افراد در بازار به پیروی از سایرین و بدون استراتژی در حال معامله هستند. برخی افراد هم با استفاده از همین هیجانات و با خبرسازی‌های اشتباه می‌توانند روی موج این احساسات سوار شده و سود خوبی به جیب بزنند. از این رو توصیه می‌شود در انتخاب استراتژی و نوع رفتار در بازار بورس از قوانین خود پیروی کنید و با شناختی که از خود دارید به روانشناسی بازار بورس و تحلیل رفتار سایر سهامداران مسلط شوید تا مبادا در این بازار ضرر کنید. 

به عقیده برخی کارشناسان مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکته در روانشناسی بازار بورس کنترل شما بر احساسات، هیجانات و عوامل درونی است. شما قبل از ورود به بازار باید به شناخت خوبی از خود رسیده باشید و با استفاده از این شناخت، سیستمی را طراحی کنید که با استراتژی پیاده شده از طرف شما همخوانی داشته باشد و با توجه به ویژگی‌های شخصیتی شما بتواند برای شما سودآوری کند. 

برای مثال اگر شما انسان محافظه‌کاری هستید و قدرت ریسک پایینی دارید باید با استراتژی‌های محتاطانه قدم به بازار سرمایه بگذارید و حد ضرری را که برای خود تعیین می‌کنید حاشیه کمی داشته باشد. در غیر این صورت هر گونه نوسانی در بازار می‌تواند آرامش ذهنی و احساسی شما را به هم بزند و شما را وادار به اخذ تصمیمات اشتباه کند. شما باید تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنید چرا که تصمیم‌های صحیح و بر پایه تحلیل نیاز به آرامش احساسی و هیجانی دارد. 

پس از دیدن دوره‌های آموزش روانشناسی در بازار بورس شما باید بتوانید سرمایه‌گذاری را به صورت یک کار هوشیارانه مالی انجام دهید. تلقی کردن سرمایه گذاری در بورس به عنوان بازی یا سرگرمی و صرفا به خاطر ارضای هیجانات و سنجیدن شانس همیشه منجر به نتایج معقولی نمی‌شود. شناخت روانشناسی بازار بورس به شما کمک می‌کند در زمان مناسب معاملات زیان‌ده را ببندید و ریسک‌های معقول بازار را بپذیرید، ترس‌های خود را بشناسید و امید واهی به رشد هیچ سهمی نداشته باشید. همانطور که می‌بینید همه این‌ها نیاز به شناخت عمیق شما از خودتان دارد.

اهمیت ترس در روانشناسی بازار بورس

شاید اگر افراد حرفه‌ای در بازار سهام را دیده باشید از آرامش آنها تعجب کنید. گفته می‌شود که افراد حرفه‌ای کسانی هستند که از هیچ چیز در بازار نمی‌ترسند. این افراد هم از صعود بازار خوشحال می‌شوند و هم از سقوط بازار، چرا که آنها به خوبی می‌دانند ذات بازار بورس با نوسان گره خورده و برای اینکه بتوانند سود بیشتری ببرند باید بتوانند با تسلط بر روانشناسی بازار نقاط ورود و خروج را به درستی تشخیص بدهند. نترسیدن در بازار سرمایه به معنای بی‌پروایی و بی‌کله بودن نیست. اتفاقا این افراد به خوبی می‌دانند که هیچ سهمی برای همیشه روند صعودی نخواهد داشت و بالاخره در یک نقطه از حرکت می‌ایستد. نکته مهم برای این دسته از افراد این است که در زمان مناسب از سهم خارج شوند تا مجبور نباشند در صف فروش‌های پرحجم گیر کنند. 

این افراد به خوبی درک کرده‌اند که ترس مانع تصمیم‌گیری و تحلیل صحیح می‌شود و ذهن شما را روی چیزی که از آن می‌ترسید متمرکز می‌کند. این مساله می‌تواند منجر به این شود که تا زمانی که ترستان پایان نیافته است نتوانید به صورت منطقی در مورد چیزهایی که یاد گرفته‌اید فکر کرده و به آنها عمل کنید.

آیا شما یک سرمایه‌گذار احساسی هستید؟

برای دانستن این موضوع راه‌های مختلفی وجود دارد. برخی رفتارها در بازار سرمایه به خوبی نشان از احساسی بودن سهام‌دار دارد. در ادامه به چند ویژگی این افراد اشاره می‌کنیم. اگر شما هم چند تا از این ویژگی‌ها را دارید می‌توان گفت شما یک سرمایه گذار احساسی هستید و باید هرچه سریع‌تر با روانشانسی در بازار بورس آشنا شوید و بتوانید با به کار بستن این آموخته‌ها جلوی رفتارهای احساسی خود را بگیرید. 

شما یک سهام‌دار احساسی هستید اگر :

 1. با کمی افت قیمت سهام دست به فروش سهام می‌زنید.
 2. بیش از حد روی اخبار متمرکز می‌شوید.
 3. به خاطر سود تحقق نیافته خوشحالی می‌کنید.
 4. به خاطر ضرر غیرقطعی ناراحت می‌شوید.
 5. از بررسی قیمت سهام می‌ترسید.
 6. اخبار بد، ترس را به شما منتقل می‌کند.
 7. مدام در حال چک کردن قیمت سهام هستید.

روانشناسی بازار بورس و غلبه بر احساسات در روند سرمایه گذاری

تا اینجا فهمیدیم تصمیمات احساسی چه قدر در روند سرمایه گذاری تاثیرگذار است و شناخت روانشناسی بازار بورس تا چه اندازه می‌تواند به شما در یک سرمایه گذاری پرسود کمک کند. در ادامه به چند نکته که مانع از تصمیم‌های احساسی می‌شود اشاره می‌کنیم:

 1. تشکیل سبدی شامل چند سهم مختلف
 2. داستن طرح و استراتژی هدفمند بر پایه ویژگی‌های شخصی
 3. عدم سرمایه گذاری با وام یا قرض
 4. شروع با سرمایه کم
 5. پذیرش فرصت‌های از دست رفته

روانشناسی بازار بورس از کلیدی‌ترین مباحث برای دوام سرمایه گذاری است. تالار بورس پر است از انواع رفتارهای احساسی و هیجانی، که مدیریت آنها جز با آموزش بورس و دانستن و به کار بستن نکات روانشناسی بازار بورس مقدور نیست. روانشناسی بازار بورس در همه جای جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما شاید به خاطر نوع رفتار سهامداران حقوقی و حقیقی این مساله در بازار سرمایه ایران از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. 

دوره‌های آموزشیمشاهده آرشیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *