حد ضرر در بورس یا استاپ لاس چیست؟

امروزه بازار بورس ایران، یکی از داغ‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری است. طی چند سال اخیر، افراد زیادی در بخش حقیقی و حقوقی در بورس ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و گردش مالی این بازار را بالا برده‌اند. در میان این افراد، عده‌ای سودهای کلان و عده‌ای ضررهای هنگفتی کرده‌اند. تقریبا تمام افرادی که به سودهای خوبی رسیده‌اند؛ کسانی بودند که معلومات بالایی کسب کرده و با دانش و تجربه زیاد وارد این بازار شده‌اند. پس پیشنهاد می‌کنیم یادگیری مفاهیم مهم بورس را از دست ندهید. یکی از مفاهیم، مفهوم حد ضرر در بورس است. در این مطلب، با این مفهوم و نکات و مفاهیم مربوط به آن آشنا می‌شویم. پس با مثبت ۵ همراه باشید و این مطلب را از دست ندهید تا معاملات بهتر و پرسودتری را تجربه کنید.

مفهوم و محاسبه حد ضرر در بورس

رفتارهای مالی معامله‌گران مختلف، در بازار بورس متفاوت است. افرادی که با اهداف کوتاه‌مدت و میان‌مدت به سرمایه‌گذاری می‌پردازند؛ معمولا از ابزار و مفاهیمی مانند حد سود و حد ضرر در بورس برای تعیین زمان خروج از معاملات استفاده می‌کنند. اکثر این معامله‌گران از تحلیل تکنیکال برای انجام معاملات خود در بازارهای مالی استفاده می‌کنند. تحلیل تکنیکال در انواع بازارهای مالی از جمله ارز و سهام کاربرد دارد. معامله‌گران در تحلیل‌های خود، برای میزان سود و زیان خود محدوده‌هایی را مشخص می‌کنند. هدف این کار، سود بیشتر و ضرر کمتر است که در عمل از ضررهای هنگفت جلوگیری می‌کند. نام دیگر این تعریف، استاپ لاس است. در ادامه، معنی stop loss را به صورت یک مثال ساده شرح می‌دهیم:

فرض کنید فردی با تحلیل‌هایی که انجام داده‌ است، تصمیم گرفته سهم مشخصی را در قیمت ۱۰۰ تومان بخرد. این تحلیل‌ها، انواع متفاوتی دارد و کاربردی‌ترین آن‌ها، تحلیل تکنیکال است. این فرد، در تحلیل‌های خود سقف و کف قیمتی مشخصی را برای سهم خود معین می‌کند. مثلا اگر سقف سود او، ۱۲۰ تومان باشد؛ او در اولین فرصتی که قیمت سهم به این قیمت رسید، آن را می‌فروشد. همچنین اگر کف ضرر او، ۸۰ تومن باشد؛ معامله‌گر سهم را در این قیمت می‌فروشد و در کاهش قیمت‌های بیشتر با آن سهم همراه نمی‌شود. این شیوه باعث می‌شود معاملات کم‌ریسکی داشته باشیم و در طولانی مدت به سودهای خوب و مطمئنی برسیم.

سیو سود چیست ؟

سیو سود، یکی از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری است که به نگهداری و حفظ سود کمک می‌کند. به طور کلی، این مفهوم بخشی از نقشه سرمایه‌گذاری ماست. معامله‌گران حرفه‌ای، از روش‌هایی مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، برای طرح نقشه سرمایه‌گذاری خود استفاده می‌کنند. در این محاسبات، هنگام خرید یک سهم، برای آن اهداف قیمتی و کف و سقف معینی مشخص می‌کنیم. اجازه بدهید تا با یک مثال این مفهوم را به صورت ساده‌تر توضیح دهیم:

تصور کنید فردی سهام شرکتی را در قیمت ۳۰۰ تومان خریده و اهداف قیمتی ۵۰۰ و ۸۰۰ تومان را برای آن محاسبه کرده است. طبق تحلیل‌های این فرد، سهم در قیمت ۵۰۰ تومان با مقاومت مواجه می‌شود. البته، هیچ‌گاه بازار بورس صددرصد قابل پیش‌بینی نیست. به همین دلیل، تحت شرایطی، این سهم می‌تواند از این مقاومت عبور کند و به اهداف قیمتی بعدی خود برسد. معامله‌گران حرفه‌ای، تمامی جوانب را درنظر می‌گیرند و بدین شکل کمترین ضرر و بیشترین سود را تجربه می‌کنند. در استراتژی سیو سود، در این مثال، فرد معامله‌گر بخشی از سهام خود را در هدف قیمتی ۵۰۰ تومان خارج می‌کند. پس از آن، اگر فرضیات او درست بود؛ می‌تواند دوباره وارد سهم بشود. این تعریف، در کنار مفهوم حد ضرر در بورس، اهمیت زیادی در معاملات شما دارد. در این شرایط، شما بیشترین بازدهی را خواهید داشت؛ مگر اینکه توانایی پیش‌بینی آینده را داشته باشید!

تارگت در بورس چیست ؟

یکی از مهم‌ترین اصطلاحات بورسی، که دائم در بین فعالان این بازار به گوش می‌خورد، اصطلاح هدف قیمت یا تارگت است. هدف قیمت، به قیمتی گفته می‌شود که توسط تحلیل‌گر یا مشاور سرمایه‌گذاری تعیین می‌شود. این قیمت، توسط تکنیک‌های معروف زیادی مانند تکنیک فیبوناچی در بورس ، معین می‌شود. در تعریفی ساده‌تر، تحلیل‌گر با مطالعات و تحلیل‌های خود، پیش‌بینی می‌کند که سهم مورد بررسی به قیمت مشخصی می‌رسد. به آن قیمت مشخص، تارگت یا Price Target گفته می‌شود. معامله‌گران انتظار دارند بتوانند در هدف قیمت از سهم خود خارج شوند. به همین دلیل، این مفهوم اهمیت زیادی برای معامله‌گران دارد. از این رو، باید این استراتژی را در کنار حد ضرر در بورس ، درنظر بگیریم. البته لازم است بگوییم که، ممکن است در اثر اطلاعات جدید و تحلیل‌های به روز شده، هدف قیمت تغییر پیدا کند.

عوامل موثر در تعیین حد ضرر در بورس

تعیین درست و دقیق حد ضرر در بورس ، بخش مهمی از تحلیل‌های تحلیل‌گران را تشکیل می‌دهد. عوامل مهم زیادی در تعیین این قیمت‌ها تاثیرگذارند که حتی ممکن است در بین سرمایه‌گذاران مختلف نیز، متفاوت باشند. البته تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال، حتی محاسبه حد ضرر در فارکس نیز به کار می‌آید. در ادامه تعدادی از این عوامل را نام می‌بریم:

  • فیبوناچی
  • الگوهای نموداری
  • کف دوقلو
  • جابه‌جایی حد ضرر
  • خط روند حمایت مهم یا کف قیمتی سهم
  • امواج الیوت
  • الگوی سر و شانه

اگر حد ضرر به نقطه‌ای بالاتر یا پایین‌تر تغییر مکان داد؛ با تعیین حد شناور یا متغیر روبه‌رو خواهیم شد. مثلا اگر سهمی را در قیمت ۲۵۰۰ تومان بخریم و حد ضرر آن را قیمت ۲۳۰۰ تومان در نظر بگیریم، ممکن است سهم رشد کند و به قیمت ۳۳۰۰ تومان برسد. در این صورت، حد ضرر نیز به قیمت بالاتری (مثلا ۳۰۰۰ تومان)، تغییر پیدا می‌کند.

با خواندن این مطلب شما با حد ضرر در بورس و مفاهیم مرتبط با آن آشنا شدید. این مفاهیم در کم کردن ضرر و زیاد کردن سود معاملات شما، اهمیت زیادی دارد. پس پیشنهاد می‌کنیم حتما با مطالعه و بررسی سایت مثبت ۵، با اطلاعات کامل‌تری وارد بازار سرمایه شوید و به سودهای خوبی برسید. شما چه نکاتی در مورد استاپ لاس می‌دانید؟ لطفا اطلاعات و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.

دوره‌های آموزشیمشاهده آرشیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *