بازار ثانویه چیست؟

برای این‌که بتوانید به خوبی مفهوم بازار ثانویه را متوجه شوید، ابتدا خوب است که تعریف کوتاهی از بازار اولیه را بدانید. بازار اولیه زمانی اتفاق می‌افتد که یک دارایی برای بار اول مورد معامله قرار می‌گیرد. در این بازار، شرکت‌ها در قالب پذیره‌نویسی، سهام خود را به مردم می‌فروشند. در بازار اولیه، فروشنده همیشه شرکتی است که سهامش عرضه می‌شود. بعد از این‌که یک شرکت، سهام خود را در بازار اولیه به فروش رساند؛ برای مبادله آن سهام به بازار ثانویه نیاز است. به بیان دیگر برای معامله مجدد اوراق بهادار، باید به این بازار رجوع کرد. برای مثال فردی که سهام یک شرکت را در بازار اولیه از فروشنده اوراق خود آن شرکت خریداری کرده باشد و حال بخواهد که آن را به فروش برساند، باید به بازار ثانویه مراجعه کند.

نکته دیگر این است که در بازار اولیه معمولا معامله‌ها بین عرضه‌کنندگان سهام و سرمایه‌گذاران بزرگ انجام می‌شود. زیرا صاحبان اصلی سهام‌ها مایل هستند تا سهام خودشان را به صورت یکباره به فروش برسانند تا سریع‌تر وارد بازار ثانویه شوند. از این رو سرمایه‌گذاران کوچک، اغلب اوراق بهادار خود را از طریق بازار ثانویه خرید و فروش می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این بازار و ویژگی‌های آن آشنا شوید.

روش کار در بازار ثانویه به چه صورت است؟

همان طور که گفتیم بازار ثانویه جایی است که افراد، سهام‌های مورد نظرشان را به جای این‌که از شرکت عرضه‌کننده سهام خریداری کنند، از دیگر سرمایه‌گذاران بورس خریداری می‌کنند. بدیهی است که حجم معاملاتی که در بازار ثانویه بورس انجام می‌شود، بسیار بیشتر از معاملات بازار اولیه باشد. معاملاتی که در این بازار انجام می‌شود، به صاحبان شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که معامله‌های انجام‌شده را نظارت کنند و بر مبنای آن‌ها تصمیم بگیرند. 

اهمیت بازار ثانویه

  • معاملات در بازار ثانویه بر اساس عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود که میزان نقدشوندگی در این بازار خیلی زیاد باشد و افراد بتوانند سهام دلخواهشان را به راحتی خرید و فروش کنند.
  • در این بازار سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش اوراق بهادار، نیاز نیست که مستقیم به شرکت‌ها مراجعه کنند و با کمترین زمان ممکن می‌توانند در این بازار معاملات بورسی خود را انجام دهند.
  • این بازار یک بستر مناسب برای نظارت شرکت‌ها بر سهام‌های عرضه‌شده از سوی آن‌ها است. صادرکنندگان سهام‌ها می‌توانند با ملاحظه و بررسی میزان خرید و فروش سهامشان در بازار ثانویه و همچنین با توجه به میزان سود و زیانشان از این معاملات، تصمیم‌های مدیریتی خودشان را جهت دهند. 
  • این بازار به صورت مستقیم و غیر مستقیم روی رشد اقتصادی تاثیرگذار است. از آن جایی که معاملات در این بازار به صورت آزاد انجام می‌شود و هر سرمایه‌گذار می‌تواند هر سهمی که بخواهد را معامله کند، باعث رشد اقتصادی برای سرمایه‌گذار می‌شود. 
  • بازار ثانویه همچنین مکان مناسبی برای شرکت‌های کوچک است. این شرکت‌ها که ممکن است در ابتدای کارشان بودجه کافی برای عرضه سهامشان نداشته باشند، می‌توانند به راحتی سهام شرکتشان را در بازار ثانویه عرضه کنند. 

بازار ثانویه چه ویژگی‌هایی دارد؟

همان طور که می‌دانید در بازار سرمایه روزانه حجم بالایی از معاملات بورسی بین سرمایه‌گذران مختلف انجام می‌شود. این اتفاق باعث کاهش هزینه‌های معاملات می‌شود. نکته مهم در بازار ثانویه این است که دیگر در این بازار خبری از صادرکنندگان سهام نیست و سهم‌ها بین سرمایه‌گذاران مبادله می‌شوند. ویژگی خاصی که در این بازار باید به آن توجه کرد؛ این است که هر اخبار یا اتفاق کوچکی در مورد شرکت عرضه‌کننده، باعث به وجود آمدن نوسان در قیمت سهام‌ها می‌شود. به همین دلیل سرمایه‌گذاران باید همواره این اخبار و اطلاعات را دنبال کنند تا بتوانند ریسک انجام معامله‌های خودشان را کاهش دهند. 

سرمایه‌گذاری در بازار بورس در واقع چیزی شبیه به پس‌انداز دارایی‌های شما است. این موضوع یکی از دلایل اصلی روی آوردن تعداد زیادی از افراد برای سرمایه‌گذاری در این بازار است. در واقع سپردن دارایی‌هایتان به بازار سرمایه از دو جهت برای شما مفید است. اول این‌که می‌توانید از دارایی‌تان در یک مکان امن و قابل اطمینان نگهداری کنید و دوم می‌توانید با انجام معاملات بورسی روی آن‌ها، سرمایه‌ خودتان را افزایش دهید.

نوسان قیمت‌ها در این بازار

قیمت‌گذاری در این بازار بر اساس میزان عرضه و تقاضا برای یک سهام مشخص اتفاق می‌افتد. در بازار بورس و فرابورس که هردوی آن‌ها جز بازار ثانویه هستند، زمانی که تقاضا برای خرید یک سهام بیشتر از عرضه آن سهم باشد، قیمت سهام افزایش پیدا می‌کند. بر این اساس انتظار می‌رود زمانی که عرضه یک سهام افزایش پیدا کند، قیمت آن کاهش یابد.

در این متن سعی کردیم شما را تا حدودی با بازار ثانویه و ویژگی‌های آن آشنا کنیم. بازار بورس مکان امن و مناسبی برای پس‌انداز دارایی‌های شما است. درست است که سرمایه‌گذاری در این بازار با ریسک‌های زیادی روبه‌رو است؛ اما شما می‌توانید با کسب آگاهی در این زمینه میزان ریسک و ضرر احتمالی را به حداقل برسانید. سایت مثبت 5 یکی از سایت‌هایی است که می‌توانید با مراجعه به آن و مطالعه مقالات آن‌ها، اطلاعات خود در مورد معاملات بازار بورس و سرمایه را افزایش دهید. از شما می‌خواهیم سوالات و تجربه‌های شخصی خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

دوره‌های آموزشیمشاهده آرشیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *